Vanad egiptlased moodustasid esimese suure klassikalise tsivilisatsiooni. Euroopas oli alles kiviaeg kui egiptlased ehitasid losse ja õppisid matemaatikat ning kirjutasid papüürusele. Egiptlased säilitasid raamatupidamisdokumente ja kirjutasid üles ajalugu. Lapsed mängisid puidust nikerdatud mänguasjadega, millel olid liikuvad osad.
Egiptus vallutati Aleksander Suure poolt ja hiljem roomlaste poolt. Mõlemaid vallutajaid on Egiptuse kultuur, kunst ja filosoofia oluliselt mõjutanud. Võib öelda , et vallutajad said vallutatud omakorda tsivilisatsiooni poolt.
Vana – Egiptuse antiikmööbel
Egiptlased uskusid, et omandit võib kasutada hauataguses elus ja mööbliesemed maeti koos surnutega suletud hauda.
Vaas
Laialdasema ülevaate Egiptuses kasutatud mööblist saame siiski ainult seinamaalingute kaudu. Selleaja mööblit võib tinglikult jagada: pingid, toolid, lauad, voodid, diivanid, kummutid ( kastid ), riiulid.
Mõningad mööbliosad kullati. Valdavaks kaunistuselementideks olid siiski nikerdused ja dekoratiivsed elemendid. Toolidel lõvi jalad, istmeosad kaetud loomanahkadega, puidust voolitud nõgusus või kõrkjapunutis.
Hiljem lisandusid toolidele selja ja käetoed. Suured lauad olid sellajal siiski haruldased. Sageli olid mööbliesemed rauast või rauast ja puidust.
Egiptuse keskaeg.
Mööbel muutus eelneva perioodiga võrreldes rafineeritumaks. Kuld, värvid ja spoon leidsid rohkem kasutamist, muutusid silmatorkavamaks. Populaarseteks motiivideks muutusid arvude, pühade loomade nagu lehma pea, lõvi ja jõehobu.
Egiptuse uusaeg
1570 eKr. Kuni 1087 eKr. Eriti tuntud suurpäraste linnade nagu Teeba templite, paleede ja hauakambritega. Ka mööbel on vastavalt aja õitsengule luksuslikum. Sellest perioodist on rohkem säilinud puidutöö oskusi kajastavaid esemeid.
Sellel perioodil vallutasid egiptlased uusi maid ja laiendasid oma impeeriumi. Kontakt Nubia ja Eufrati jõe kultuuridega avaldas mõju egiptlastele. Suurenes toolide arvukus rikaste Egiptlaste kodudes. Toolide seljatoed olid rikkalikult värvitud. Väikesed lauad mosaiik kaunistustega.
Tutanhamon
Tutanhamoni haud avastati 1922. aastal. Tänu avastusele sai maailm teada tolleaegse Egiptuse rikkusest ja iidsest mööblikunsti valmistamise oskustest. Leitud mööbel torkab silma enneolematu suursugususega. Puitraamidega toolid ja diivanid kaunistatud elevandiluust nikerdustega ja väärismetallidega. Elevandiluust kolmetasapinnalise nikerdustega peatoed, väikesed riidekirstud ja majapidamisasjade jaoks mõeldud kastid. Keeruliine intarsia, kallid vääriskivid. Toolide jalad lõvikäppade või krokodilli jalgade kujulised. Sageli meenutasid gaselli jalgu. Sageli ühendati nikerdustes taimornament, looma ja linnukujutised.
Toolid
Toolid olid kõige levinum mööbliese Egiptuse kodudes. Teadaolevalt tulebki pidada Egiptlasi kokkukäiva tooli leiutajateks. Neid mugavalt kasutatavad toolid olid eriti populaarsed armee komandöride seas. Ajajooksul kujunes neist rikkalikult nikerdatud ja maalitud toolidest staatuse sümbol. Seljatoega toolidele asetati täiendava mugavuse saavutamiseks padjad. Kokkukäivatel järidel olid tavaliselt punutud istmeosa.
Eebenipuust järi, kaunistatus elevandiluust nikerdustega
Voodid.
Voodi jalad olid reeglina alati nikerdatud kas looma sõrgade või käppade kujulised. Voodid olid jalgadepoole kaldu, madalamad. Jalgade alla asetati jalatugi. Kõrgem peosa oli kaetud mingi pehme materjaliiga. Magamistoas olid rikkalikult kaunistatud kapid, kirstud, kastid. Kirstudes hoiti voodipesu ja majapidamistarbeid. Väiksemates karpides kosmeetikat. Väiksemates sahtlite või kaantega laegastes ehteid.