Vana – Kreeka mööbel.

Kreeka kulltuur pani aluse pronkstsivilisatsiooni sünnile n. Minoans Kreetal. Kus ehitati suuri paleesid, olid osavad metallimeistrid, keraamikud, kunstnikud ja ehtesepad. Antiik – Kreeka tsiviilisatsiooni klassikaline ajastu ZENTTH alates 499 eKr. Kuni 79 eKr.

Antiik – Kreeka suured mõtlejad ja filosoofid, teadlased matemaatikute panid aluse tänapäeva kandunud avastuste võimalikkusesse. Nad armastasid koguneda, et vahetada mõtteid religioonist, poliitikast ja arutleda kontseptsioonide üle.  Veetsid palju aega Agora ( turul ) vesteldes ja argumenteerides. Vanad kreeklased armastasid ilu, kunsti, kirjandust, näitemängu ja nautisid legendide kuulamist.

Vana – Kreeka mööbel.

Kreeka mööbli ajalugu on tugevasti mõjutatud, laenatud ideedelt kui stiililt Egiptuse mööblist. Aegade jooksul omandas mööbel kreekalikud jooned. Liinid muutusid pehmemaks, kõverused peenemaks. Palju tähelepanu hakati pöörama mugavusele. Kreeka kunstis on valdav igapäevase elu kujutamine keraamikas, friisidel. Mis on neid mõjutanud kreeka mööbli projekteerimisel.

    

Kreeka mööbel on lihtne ja elegantne, maitsekas. Majades ei olnud palju mööblit. Pigem tehti majapidamistarbeid kaunistamiseks kui kasutamiseks. Algselt olid mõned lihtsad mööbliesemed majapidamises sageli kunstiteosed omaette.

Diivan.

Allalastava seljatoega diivan. Punutud seljatugi, mida kasutati istudes selja toetamiseks.  Kreeklastel oli Ida traditsioonist pärit komme pikalt süüa. Diivanid olid elegantselt polsterdatud. Võisid olla üleni puuidust, sageli valatud pronksist loomajalakujutistega.  Tavaliselt paigutati diivanid seina äärde ja nende kõrvale väikesed lauad toidu ja joogiga.

  

Toolid.

Nii järisid kui tugitoole kasutati algul harva, pidulikel puhkudel. Hiljem võeti igapäevasesse kasutusse. Kreeka klassikalised toolid olid kaardus selja ja jalgadega. Elegantselt polsterdatud.

 

Kummutid.

Erinevat tüüpi ja erineva suurusega kaunistatud v. värvitud kummuteid kasutati tavaliselt ladustamiseks. Kappe ja riiuleid ei kasutatud. Kummutid oli hinnaline mööbel, mida pärandati põlvest põlve.

 

Kreeka  taaselustumine.

Kreeka klassikaline mööbel oli inspiratsiooniallikaks 18. ja 19. sajandi disaineritele.  Arheoloogilised leiud vallandasid kujutlusvõime. Vana–Kreeka mööblist inspireeritud mööblitegijad jäljendasid vana-kreeka ja rooma disainilahendusi. Kujunes neoklassitsistlikus stiilis mööbel. Mis on tänapäeval  kollektsionääride hulgas ihaldatud mööbel.

Vana kreeka mööblidisain on mõjutanud maailma sisekujundusdisaini nagu kreeka mõtlemine maailma teaduse ja tehnoloogia arengusse.