Vana – Rooma mööbel.
Rooma Vabariik, millest hiljem kujunes Rooma Impeerium, on sünnikodu meie kaasaegsele tsivilisatsioonile. Enamik tänaseid õigussüsteeme põhinevad Rooma õigusele. Rooma kunst, skulptuur ja kirjandus on olnud ning mõjutanud meid tänaseni. Enamike Euroopa keelte aluseks on ladina keel.
Rooma lõi tugeva ja korrapärase riikliku süsteemi, mis võimaldas valitseda impeeriumi kaugemaid piirkondi. Valitses rahu ning heaolu, kus kunstnikud, käsitöölised, disainerid ja teadlased rakendada oma andeid
Suure impeeriumi keskpunktiks olev Rooma linn muutus suure rikkuse ja heaolu keskpunktiks. Kõik kaubateed viisid Rooma. Leegionärid kaitsesid kogunenud rikkust. Hea peaga ja ärivaistuga inimestel oli avatud tee muinasjutuliste rikkuste juurde. Tekkisid rikkad kaupmehed ja seadusandjad. Kes andsid tööd kõigi kaunite kunstide loojatele. Rooma impeeriumi majade ja mööbli projekteerimine on oluliselt mõjutanud meie endi eluviisi.
Poliitilised intriigid ja ohjeldamatud prassimised, mis lõpuks nõrgestasid impeeriumi seestpoolt nii, et Rooma ei olnud võimeline enam vastu panema barbarite rännakutele. Mille tulemusena Rooma Impeerium praktiliselt lakkas olemast.
Rooma majades oli mööblit suhteliselt vähe. Ruumid olid lihtsalt kujundatud. Põhitähelepanu oli mosaiigil ja freskodel. Praktiliselt ei kasutatud viimistletud sisustust.
Rooma mööblist saame ülevaate peamiselt maalitud freskodelt. Mõnede üksikute säilinud mööbliesemete põhjal on võimalik siiski saada ettekujutust ka täna. Rooma ampiir oli elegantne ja kallis. Kus kasutati suurepäraseid ja kalleid materjale ning viimistlust.
Enamus mööblit, mis on meile iseenesest mõistetavad, olid roomlastele täiesti tundmatud. Puudusid kirjutuslauad, klaasustega kapid ja kübarakarbid.
Rooma parimates majades võis leida diivanid, voodid, toolid ja taburetid, lauad ja lambid, kirstud, kapid, vesikella. Muidugi nõud ja söögiriistad.
Rooma mööbli taaselustumine.
Rooma ja Kreeka vana mööbel oli inspiratsiooniks klassitsismi taaselustumisel 18. 19. sajandil. Neoklassitsismi kujunemine ongi Rooma impeeriumi mööbli ajaloo taaselustamine. Mis omakorda oli kreeka ja Egiptuse mööbli stiiliide jäljendamine. Roomlased parandasid ja kohendasid seda, mida nad olid näinud ja õppinud. Luues arhitektuuris ja mööblikunstis omanäolise, selgelt eristuva stiili.
Toolid
Algsed toolid olid ristjalgadega toolid või pingid nagu teistelgi vanadel tsivilisatsioonidel. Toolid olid kokkulapitavad. Tavaliselt oli neil ruumis kindel koht , kus mehed ja naised puhkasid või töötasid.
Pinki said korraga kasutada mitu inimest. See oligi ainus asi, mis teda toolist eristas. Kasutasid nii senaatorid, kohtud kui koolipoisid.
Erivorm sella, curule tool ( sella curulis ). Elevandiluust kaardus jalgadega kokkulapitav tool. Mida oli hõlbus kaasas kanda. Ülaosas rihm punutisega, kuhu sai toetada padja. Kohtunike ja kõrgete aukandjate sümbol. Rooma pink
Solium
Tervikpuidust voolitud primitiivne kõrge tugitool. Millele istumiseks, tõusmiseks oli vaja väikest järi. Tavaliselt peremehe või kõrge aukandja jaoks mõeldud iste.
Rooma Solium
Cathedra
Suur mugav tool ilma liigsete kaunistusteta tagasikaarduva seljatoega tugitool. Täiendava mugavuse, lõõgastuse saavutamiseks, kasutati lisaks polstrile lahtiseid patju. Eriti populaarseks sai õppejõudude seas. Kujunes välja termin „ ex – cathedra „ – teisisõnu „ autoriteetne., õppejõu tool „.